En wat weerstand van de ander jou oplevert…

Regelmatig vertellen mensen mij dat ze bang zijn voor het krijgen van weerstand tijdens een gesprek. Ze voelen zich er niet prettig bij of voelen zich zelfs onveilig.
En daarom doen ze er alles aan om een confrontatie te vermijden. Ze gaan geen discussies aan, blijven op de achtergrond en zeggen ‘ja’ op een verzoek waar ze eigenlijk ‘nee’ tegen willen zeggen.
Maar weerstand heeft een reden.
Als je als leidinggevende of collega nieuwe ideeën naar voren brengt, dan is er een grote kans dat je weerstand krijgt. Je geeft hen nieuwe inzichten, waardoor ze het vertrouwde ‘moeten’ loslaten, hoe inefficiënt of onproductief het vertrouwde ook is. Ze zijn bang niet aan de nieuwe eisen te kunnen voldoen, bang om ‘nee’ te moeten zeggen of bang om niet serieus genomen te worden.
Bovendien kan weerstand je veel informatie opleveren als je er aandacht aan besteed.
Informatie over de oorzaken van de weerstand
Als je weerstand wilt wegnemen, dan is het belangrijk te weten waarom mensen weerstand voelen. Je kunt beter reageren op hun argumenten.
Informatie over de ontwikkeling van je nieuwe idee
Sta je open voor feedback, dan geef je jezelf de kans nuttige informatie te ontvangen die jou weer verder helpt met de ontwikkeling van je doel.
Informatie over de emoties van je gesprekspartner
Als je aandacht geeft aan wat je gesprekspartner voelt, dan weet je met welke emoties je rekening kunt houden. Je geeft jezelf de kans deze te erkennen en serieus te nemen. Je zult merken dat de weerstand daardoor juist afneemt!
En wil je weerstand in je voordeel gebruiken? Besteed aandacht aan de manier waarop je met weerstand omgaat!
Gooi je een zandkorrel in een vijver, dan gebeurt er niets in het water
Gooi je een baksteen in het water, dan krijg je een veel te grote plons
Gooi je een kiezelsteen, dan krijg je een prachtig rimpeleffect!
Met andere woorden, krijg je geen weerstand, dan heb je mensen niet bereikt met je verhaal en zal alles bij het oude blijven. Krijg je teveel weerstand en worden mensen heel erg boos op je, dan zul je naderhand veel tijd en energie moeten investeren om je relatie te herstellen.
Ga je echter op een respectvolle en vriendelijke manier de confrontatie aan, dan raak je mensen op een positieve manier. Ze zullen nog steeds weerstand voelen, maar meer open staan voor jouw mening en jouw ideeën. Je zult makkelijker veranderingen kunnen doorvoeren.
Dat wordt jouw rimpeleffect!
Wil je ook tweewekelijks praktisch toepasbare tips en inspirerende artikelen in je inbox ontvangen die je helpen met meer zelfvertrouwen en plezier effectiever te communiceren en professioneler te functioneren in je werk? Neem een gratis e-mail abonnement!
Columns uit dezelfde categorie:
Als een collega niet tegen kritiek kan
Omgaan met lastige collega's; van stresskippen tot haantjesgedrag
Wat doe jij als je niet direct een mening paraat hebt?
Over de auteur:
Ingrid Bannink helpt mensen en organisaties met hun persoonlijke en professionele groei zodat ze met meer zelfvertrouwen en plezier effectiever communiceren en professioneler functioneren!
Als enthousiaste en betrokken coach, trainer en adviseur begeleidt ze mensen en organisaties op een vriendelijke en resultaatgerichte wijze vraagstukken en doelen in overzichtelijke stappen op te knippen en tools te ontwikkelen om deze te behalen. Ze gebruikt hierbij een open, oprechte en directe communicatiestijl met respect voor haar gesprekspartner(s).
Wil je bovenstaande gebruiken voor publicatie? Dat mag! Als je het artikel integraal overneemt, een werkende link naar mijn website www.banninkcoaching.nl opneemt onder vermelding van: door Ingrid Bannink - van Doorn van Bannink Coaching & Consultancy en mij hiervan op de hoogte stelt door mij een e-mail te sturen.